Hvar kikötő

Hvar sziget

Hvar sziget Dalmáciában, a Brac-szigettől délre, Korčulától és a Vis-szigettől északra fekszik. Nemcsak a legfényűzőbb horvát sziget, hanem az országban itt a legtöbb a napsütéses órák száma, s Dubrovnikkal holtversenyben Horvátország legkedveltebb úti célja. Hvar Horvátország negyedik legnagyobb szigete. Legmagasabb csúcs a Sveti Nikola 628 méterre magas. 

Ha te is el szeretnél jutni ide vitorlás hajóval, jelentkezz Splitből induló útjaink valamelyikére:
Vitorlázás Split-től délre, 7 nap, rövid útvonal
Vitorlázás Split-től délre, 7 nap, hosszú útvonal

Az elegáns Hvar városa és a valamivel nyugodtabb Stari Grad, Jelsa és Vrboska települések éppúgy hozzájárulnak a sziget egyedülálló légköréhez, mint a lilában pompázó levendulamezők, vagy az illatos rozmaringgal, kakukkfűvel és zsályával tűzdelt macchia.

Természeti szépségei mellett Hvar történelme is figyelemre méltó: itt találhatók a velencei építészet egyik legjobban megmaradt példái, és Horvátország legidősebb, és egész Európa egyik legrégibb települése (Stari Grad). Horvátország egyik legszebb, és legromantikusabb szigetét, Dalmácia királynőjét mindig érdemes felkeresni. Megszámlálhatatlanul sok természeti, és építészeti szépséget, csodás öblöt, és tengerpartot kínál. Szórakozási, és kulturális lehetőséget, és gasztronómiai élményekben sem szűkölködik Hvar, a legnemesebb borok, köztük a sziget remek vörösbora, a Zlatan Pavac kóstolhatók itt. A fiatalok pedig önfeledten bulizhatnak szigeten: Hvar egy igazi bulisziget, jelentős éjszakai élettel.

Sokan épp Hvart tartják az Adria legpezsgőbb éjszakai élettel rendelkező szigetének. A bulik a sziget fővárosában, az azonos nevű Hvar településen és a Carpe Diem strandon összpontosulnak. 

Hvar fiatalok tömegeit vonzza ide nyaranta. Rengeteg híresség is ide látogat, így egy igen “menő”, népszerű szigetről van szó, talán ez is az oka annak, hogy Hvar számít Horvátország egyik legdrágább helyének. Legnépszerűbb klubja a Carpe Diem, ahol néha hírességek is tiszteletüket teszik, George Clooney, Depardieu, és a Hilton nővérek is buliztak már itt. De a Carpe Diemen kívül is több diszkó, klub, és koktélbár várja az idelátogatókat.

Hvar Night Party

Hvar sziget déli oldala meredek, lejtős. Két érdekes települést találunk itt Sveta Nedjelját és Zavalát. A lejtős déli oldalt sok napsütés éri, így ezen a két településen, elsősorban olíva- illetve szőlőtermeléssel és borkészítéssel foglalkoznak a helybéliek. Zavalát a fehérbor, míg Sveta Nedjelját a vörösborok szerelmeseinek ajánljuk. Mindkét hely gyakorlatilag teljesen el van szeparálva a külvilágtól. A Zavala és Pitve közötti hegyszakasznál egy hegybe vájt kő alagutat találunk. A két települést csak ezen az alagúton keresztül, illetve a tengeri útvonalon megközelíteni. Itt úgy érezhetjük magunkat, mintha a világ végén járnánk. 

Minden Hvar nyaralás kötelező állomása a Pakleni szigetek. Itt több helyen homokos strandokat és hajnalig nyitva tartó bulihelyeket találunk. Gyere és ismerd meg jobban a Hvar sziget látnivalóit, történelmét és kezd el szervezni a következő nyaralásod most!

A kristálytiszta víz és Hvar illetve a környező szigetek és zátonyok vonzó víz alatti világa fantasztikus paradicsom a sznorkelezők és búvárok számára. Sőt akár szörfözni vagy vízisízni is lehet a híres Pokol-szigeteken – felszerelés bérelhető a helyszínen.

Hvar

Hvar sziget legszebb települése maga Hvar város. Egykoron a Velencei Köztársaság fontos tengeri kikötője volt. Itt telelt télen a hadiflotta, így számos műemléket találunk Hvaron. A fontosabb látnivalók – a Loggia, az Arsenal, a Szent István székesegyház – a kikötő végén, a Főtérnél találhatók. A dombtetőn elhelyezkedő Fortica erődbe mindenképpen másszunk fel, mert csodálatos kilátás nyílik innen az óvárosra és a szemközti szigetekre.

Hvar sziget legjobb bulihelyeit is itt Hvar városnál találjuk. Egy igazi különös látnivaló a Carpe Diem part. Ha Hvaron nyaralunk, ide mindenképpen látogassunk el, mert itt annyira jó a hangulat, hogy sokszor nappal is táncra perdülnek a fiatalok.

Hvar sziget 1

Pontosan a kikötő végén található a Loggia avagy Városháza, mellette az Óratorony, melyek a velencei uralom idején, a XV. században épültek. Egykoron a Loggiában lakott Hvar kormányzója. A Loggia ma a Hotel Palace-nak ad otthont. Elviekben ha itt telelünk és hóesés van, azokért a napokért nem kell fizetni. A Loggia előtti sétányon egy bazársor működik, ahol a helybéli asszonyok illatos levendulát és számos kütyürkét árulnak.

A Hektorovic palota város egyik legérdekesebb látnivalója. Helyileg a Loggia mögött helyezkedik el. Ez az egyik legszebb késő gótikus építmény a városban. A XV. század közepén kezdték el építeni, de végül sose készült el. Ezért is ilyen romos.

Az Arsenal vagyis fegyverraktár a Szent István tér sarkán található. Az Arsenal kikötő felé néző kapuját tíz méter széles árkád képezi. Itt javították egykor a velencei hadihajókat. Ma itt bazárokat találhatunk, ahol érdekes ajándékokat, képeslapokat és posztereket vásárolhatunk. 1612-ben nyílt meg az első nyilvános színház az Arsenal első emeletén. Ez a helység volt igazából a fegyverraktár. A színházba minden lakosnak biztosították a belépést, ezért ez a színház számít Európa legrégebbi közösségi színházának. Mai külsejét az 1880-as felújításkor nyerte el.

Az Arsenaltól nyílik a Főtér avagy Szent István tér. Ez Dalmácia legnagyobb tere. Fő látnivalója a XVI. században épült Városi kút, illetve a Hvar védőszentjéről elnevezett Szent István székesegyház. A reneszánsz stílusú székesegyház egy VI. századi ókeresztény bazilika alapjaira épült. Mai alakját a XVI. – XVII. században nyerte el. A szentélyhez a XVII. században építették hozzá az ötszintes haragtornyot. A székesegyház része a püspöki palota. Itt egyházi kincseket, dokumentumokat, festményeket és edényeket lehet megtekinteni. Hvar a mai napig a braci-hvari-visi püspökség székhelye.

A Fortica avagy Spanjol erődöt a XIII. században kezdték építeni a Loggia feletti dombon. A XVI. században a velenceik továbbépítették ez erődöt a kikötő védelmezése miatt. Ekkor nevezték el Spanjol erőddé. A francia és az osztrák időkben megerősítették. Most római kori és velencei edénydarabokból álló kiállítást találunk az építményben. Érdemes felmászni ide, mert csodálatos kilátás nyílik az óvárosra és a szemközti szigetekre.

Stari Grad

Stari Grad a Hvar sziget északi felén, egy hat kilométer hosszú fjordszerű öböl mélyén fekszik. Stari Grad, magyarul Öreg Város, Horvátország és egyben a Hvar sziget legöregebb települése. 

Starti Grad, Hvar

Kr.e. IV században görög telepesek alapították Pharos néven. A várost a görög megszállás után az illírek, majd a rómaiak tartották uralmuk alatt. Ezekből a korokból számos emléket, látnivalót őriz még ma is a város, így találkozhatunk padlómozaikokkal, falmaradványokkal valamint fürdőromokkal is. A görög időkből csak néhány rom maradt meg, mint a 11 méter hosszú görög, avagy keleti fal. Ez volt egykoron a városállam határa. A Szent János templom és a harangtorony is az egykori görög várfalra épült. Stari Grad leghíresebb szentélye az előbb említett Szent János templom.

A XIII. századig ez volt a sziget legfontosabb települése, majd a hangsúly áthelyeződött Hvarra. A XVI. században épült fel a Tvrdalj-erőd, amely falain számos latin és horvát nyelvű felirat olvasható. Ezek a horvát feliratok a Hvar szigeten található legrégebbi horvát nyelvű írásos emlékek. A helyi látnivalók közül talán a legérdekesebb a Hektorovic-kúria. A palota belső udvarában egy tengervízzel teli medence van, amelyben pérhalak úszkálnak. Állítólag, ha valamennyien egy irányban köröznek, eső lesz.

Stari Grad strandjai az öböl partján illetve a külső tengerparti részeken találhatók. Az egyik legnépszerűbb helyi strand a kikötő melletti Olive, amely egy homokos partú tengerpart. A város másik kiváló strandja a Laterna, mely 800 méterre van az öböltől. 

Vrboska

Az északi partvonalon Vrboskát érdemes még felkeresni nyaralásunk alatt. A település érdekessége, hogy egy szűk öbölben helyezkedik el. A kis öbölben egy pindurka sziget található, melyre egy óriási pálmafa telepedett be. Ez az érdekes, miniszigetes-pálmafa Vrboska szexepilje.

Hvar sziget 2