A szőlők és olajfák szigetének is nevezett Brač Dalmácia legnagyobb, és az Adria 3. legnagyobb szigete. Helyileg a Split-öböl keleti oldala és Makarska között terül el. Csodaszép adottságai miatt elsősorban az aktív nyaralás szerelmeseinek ajánljuk. Jól kiépített strandjai mellett számos kisebb sekély vizű öblében is fürödhetünk. Déli oldalán magasodik a 778 méter magas Vidova gora, amelyet megmászva szép kilátás nyílik az ikonikus Zlatni rat (Aranyszarv) strandra, valamint a környező Hvar és Vis szigetekre. A középkori romok kedvelőinek ajánljuk a Blaca kolostor felkeresését.
Ha te is el szeretnél jutni ide vitorlás hajóval, jelentkezz Splitből induló útjaink valamelyikére:
Vitorlázás Split-től délre, 7 nap, rövid útvonal
Vitorlázás Split-től délre, 7 nap, hosszú útvonal
Milna
Milna Brač szigetének a legvédettebb és legszebb kikötője. Védett az erős széltől, ideális menedék misztrál szél esetén. Milna Brač nyugati partján található egy tágas öböl mélyén. Kristály kék tenger, százéves fenyőerdők árnyékai, Brač-kőből épített, napsütötte homlokzatai, ideális merülőhelyek búvároknak, házias és egészséges ételek, mit kívánhatunk még egy mediterrán nyaraláshoz? Az ACI Milna kikötő a Milna-öböl délkeleti részén található, a város szomszédságában. Forgalmas kikötőjére, ódon utcácskáira, templomaira, mediterrán stílusú kertjeire szép rálátás nyílik a település feletti magaslatokról. A tenger közvetlen közelében fekvő Milnában kávézókat, pizzériákat és kiváló éttermeket találunk, tengeri ételek bőséges kínálatával.
Már az ókorban ismert volt. Diokleciánusz császár hadiflottájának egy része itt horgonyzott. A velencei időkben egyszerűen csak Valle di mille navi-ként, vagyis Az ezer hajó öbleként hívták. Az egykori kikötőket leszámítva, a XVII. században kezdett el kialakulni az élet itt. A XX. század közepéig Milna volt Brac legfontosabb kikötője, átrakodóhelye. Miután Supetarban megépült a kompkikötő, a teherforgalom átkerült oda. Ma Milna Horvátország egyik legvédettebb, legszebb és legnépszerűbb hajóskikötője. Elsősorban a hajós- és a természetközeli, csendes nyaralások kedvelői fogják jól érezni magukat itt.
A legenda szerint Milna nevét is védett elhelyezkedésének köszönheti. Mille navi latinul “ezer hajót” jelent, mely azoknak a hajóknak a számára utal, melyeknek a római korban az öböl menedéket nyújtott. A tudományos magyarázat szerint azonban a település neve a homokra (mil = iszap, homok) utal , mely az áradások következtében került az öbölbe.
A Milnáról készült képeslapok egyik legnépszerűbb motívuma a plébániatemplom gazdagon díszített homlokzata, melyet két magas pálmafa keretez. Az Angyali Üdvözlet temploma kihagyhatatlan látnivaló. Monumentális belső terét a sziget egyik legszebb oltárképe díszíti, az itt található faragott sírkövek pedig a híres horvát szobrász, Ivan Rendić keze munkái.
Milna építészeti különlegességeket is kínál látogatóinak, melyek közül az egyik az Anglišćina, ahol a legenda szerint egykor egy angol lord élt. Érdekességét a masszív külső falat néhol megtörő kicsi ablakok adják. A másik a Baterija, mely katonai erődöt a franciák építették az oroszok elleni védekezés céljából a napóleoni háborúk idején.
Milnában készítették először a hagyományos horvát vitorlást, a – bracerát – mely nevét Brač-sziget olasz megnevezése alapján kapta.
Bol
Brac déli partján található Bol, amely remek tengerpartjai miatt rendkívül népszerű turista célpont. Csodás természeti környezete, kőházai, és szűk utcácskái igazi mediterrán atmoszférát teremtenek. A népszerű és képeslapokon gyakran látható Zlatni rat (Aranyszarv) strandon kívül a város közelében találjuk a kevésbé zsúfolt Borak-, a Potočine-, vagy a Benačica- strandokat. Aki a strandolás helyett kirándulna inkább, megmászhatja a város fölé magasodó 778 méteres Vidova gora hegyet, ahonnan lélegzetelállító panorámában gyönyörködhet.
Bol a pezsgő éjszakai életen, a különleges, és gyönyörű Zlatni raton, a csodás, mediterrán környezeten kívül értékes műemlékeket is kínál. Csak egyet kiemelve: a falu keleti szélén, egy kis félszigeten álló, 1475-ös dominikánus kolostorban ma egy különleges botanikus kert, és múzeum található. A múzeumban barokk festményeket és őskori, valamint ókori régészeti leleteket csodálhatunk meg.
Zlatni rat
Az Adriai tenger egyik legszebb strandja, a szó szerint kristálytiszta vizű Zlatni Rat (Aranyszarv), mely szépsége a Bol fölé magasodó Vidova Goráról még jobban látszik. A Zlatni Rat gyakorlatilag egy tengerbe benyúló földnyelv, egy fenyőerdővel körülvett természeti park, amely a hullámzás, és a tengeri áramlatok következtében hónapról hónapra változtatja a formáját. A part kavicsos, van naturista része is. Viszonylag hideg a vize, és gyorsan is mélyül. A fürdőzőket étterem is várja. A Zlatni Rat Horvátország egyik legjobb szörfözési célpontja is, ahol merülésre, kajakozásra, wakeboardozásra, vízisízésre, jet skizésre is lehetőség van, tehát egy igazi vízisport paradicsom.
A Zlatni Rat környékén kis, sziklás öblök találhatóak, ahol az is megtalálhatja saját kis strandját, aki el szeretne vonulni a Zlatni Raton fürdőző tömegektől.
Vidova Gora
A Vidova Gora adriai-tengeri szigetek legmagasabb pontja, ahonnan az összes dalmát szigetet láthatjuk. Elképesztő, leírhatatlan innen a kilátás. Érdemes szép, napos, tiszta időben idejönni. A Vidova Gora 778 méter magas csúcsára Bolból gyalog, jól jelzett úton, 2 óra alatt, vagy pedig autóval juthatunk fel, a Vidova Gora felé Nerezisca és Praznica között van az elágazás. Néhány száz méter, kb. 5 perc gyaloglás még autós idejutás esetén is szükséges az ingyenes parkolóból. A túra után megpihenhetünk a csúcson lévő kis kávézóban.
Ha gyalog mennénk fel, korán induljunk, készüljünk a nagy forróságra, arra hogy szinte nincs árnyék, és vigyünk magunkkal vizet!
Pustinja Blaca
A Blaca kolostor a horvátországi Brac sziget egyik legszebb kirándulóhelye. Helyileg Bol és Milna között fekszik a Brac sziget délnyugati oldalán. A tenger felől megközelítéséhez a Popova-öbölnél kell kikötni, majd innen 2 kilométeres túraút visz a kolostorhoz.
Eredetileg egy kő barlang volt itt. A XV. századtól lakott ez a terület, amikor a törökök elfoglalták a szigetet és a lakosságnak menekülnie kellett. Erre a területre glagolita szerzetesek menekültek, majd földművelésbe kezdtek. Nem sokkal később alapították meg a Blaca kolostort. A blaca név vélhetően a horvát sár szóból ered, ezzel is utalván arra, hogy nagy esőzésekkor, jelentős mennyiségű sár zúdult a völgybe.
A szerzetesek a közösségben hittek. Mindenkinek meg volt a saját maga szerepe. Amit közösen megtermeltek az közös is maradt. Nem ismerték a magántulajdon fogalmát. Bor, méz, sajt és pálinkatermeléssel foglalkoztak első sorban. A kolostor életének fénykorában, a szerzeteseknek három kereskedelmi hajójuk volt, mellyel a teljes Adriai- és a Földközi tenger jó részét elérték.
Az egész kolostort saját maguk építették fel. Itt minden kőből készült, még a cserepek is. Csak a záróelemek vörös színűek, azaz agyagcserepek.
A XVIII. század közepén egy hatalmas tűzvész volt, mely következtében a Blaca kolostor nagy része megsemmisült. Az újjáépítés barokk stílusban történt meg. Ekkor kapta meg a kolostor a harangtornyát. Az utolsó pap Nicolaus Milicevic volt, aki jelentős csillagászati eredményeket ért el. 1963-as halála után, múzeum lett a kolostor.
A kolostor megtekintése után érdemes leülni a kolostor előterébe és meginni egy-egy pohár igazi horvát vörösbort. A kellemes bor és a nyugodt légkör felejthetetlen élményekkel teheti még emlékezetesebbé a nyaralásunkat.
A Blaca kolostor – a hétfői napokat leszámítva – egész évben nyitva tart, áprilistól, októberig reggel 9 és délután 18 óra között látogatható. Belépő: felnőtt 30 kuna, 14 éves korig 10 kuna.